Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Bayburt Nerede Kalınır? - Bayburt İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Bayburt Nerede Kalınır? - Bayburt İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Tarihin büyük geçmişine tanıklık eden Bayburt ili, Karadeniz illerimizden biridir. Yeşili, doğası ve diğer yönleriyle oldukça dikkat çeken il, tarih bakımından da eski tarihlere dayanan bir ildir. Bayburt, Bizans ve Roma imparatorluklarını görmüş, eski çağlarda “Haldiler”’in yaşadığı bir yer olarak bilinmektedir. O zamandan bu zamana kadar kalan izlerle dolu olan il, turizm açısından da oldukça önemli illerimizden biridir. En eski yapıtlarından olduğu bilinen Bayburt Kalesi, önemin İmparatoru,  Justinianus tarafından onarılmıştır. Bir dönem Arap fetihlerine de tanıklık eden il, fetih zamanlarında Bagrat sülalesinin egemenliği altındaydı. Türkmenlerin ilk konuşlandığı yer olarak da tarih kaynaklarında hakkında bilgilerin yer aldığı Bayburt, 1054 yılında Selçuklular tarafından da fethedilmek istenmiş ancak bu fetih başarılı olamamıştır. 1072'den 1202 tarihleri arasında kesin olarak Türk ordularının egemenliği altına giren Bayburt, bu yıllar arasında Saltuklar'ın bazen de Danişmendiler'in hakimiyeti altında kaldığı söylenmektedir.

Bayburt Tarihi yerler:

Büyük geçmişi olan Bayburt ilinin, geçmiş dönemlere ait kalıntıları, görülmeye değer yerlerindendir. Tarihin izlerine rastlayabileceğiniz ilde en çok dikkat çeken mekanlardan biri Bayburt Kalesi’dir. Bununla birlikte; Aydıntepe yer altı şehri, Saruhan Kalesi, Varzahan kiliseleri (Uğrak Kiliseleri), Dede Korkut Türbesi, Bayburt Evleri, Ulu cami, Pulur (Gökçedere Medresesi), Bedesten (Taşhan) gibi yerler de en çok dikkatleri çeken mekanlar arasında kendini göstermektedir. Tarihin izlerine tanıklık eden şehir, günümüzde turistlerin uğramak istedikleri yerler arasında yerini alıyor.

Bayburt Gezilecek Yerler:

Tatilinizde, turizm açısından değeri büyük olan Bayburt ilini tercih ettiyseniz, tatil günlerinizi biraz daha uzatmanızı öneriyoruz. Birbirinden farklı ve çok sayıda gezilmesi gereken yerlere sahip olan Bayburt, gezilerinizde oldukça keyif alacağınız şehirlerden biridir. Özellikleri, tarihi bakımından değerleri ve günümüz teknolojisi ile modernleştirilen alanları bulunmaktadır. Özellikle ziyaret etmeniz gereken bazı mekanları şunlardır;  Helva köyü buz mağarası, Akşar Korgan Köprüsü, Bayburt Ulucami, Ahmedi Zencan Türbesi, Şehir Osman Türbesi, Dede Korkut Türbesi, Ferahşat Bey Camii, Çimağıl Mağarası gibi yerlerdir. Bunların dışında da çok fazlasıyla göze çarpan mekanlara sahiplik eden Bayburt, kendine hayran bırakan güzelliği, doğası ve yaşam biçimiyle de dikkatleri üzerine çeken illerimizden biridir.

Bayburt Yöresel Yemekleri:

Şehri gezerken, yemek molası verdiğinizde, Bayburt yöresel yemekleri konusunda tercih edeceğiniz mekanlardan özellikle Bayburt’a has lezzetleri talep etmenizi öneriyoruz. Kendine has yemek kültürüne sahip olan ilin en bilinen yemeklerinden bazıları; Sirkeli köfte, patatesli kereviz çorbası, Su böreği, ekşili dolma, ayranlı çorba, çaşur haşlaması, Yumurta pilavı, kadayıf dolması’dır. Bunların dışında da farklı lezzetleri bulabileceğiniz Bayburt ilinde çok güzel günler geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Bayburt otelleri, fiyatları, konumu ve diğer gerekli bilgileri sizlere sunduğumuz sitemizden faydalanarak günlerinizin daha güzel ve keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.