Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Aksaray Otelleri | Otelcenneti.com

Aksaray Otelleri | Otelcenneti.com

Aksaray Otelleri | Otelcenneti.com

Ülkemizin her bölgesinde tarihin izlerini görmek mümkündür. Geçmişi, mirası ve daha farklı yönleriyle dikkat çeken illerimiz, turistik bakımından da en çok tercih edilen yerlerdendir. Özellikle İç Anadolu bölgesine doğru uzandığınızda bunu daha fazlasıyla görmeniz mümkündür. İç Anadolu bölgesini gezerken, gözümüze çarpan illerimizden biri olarak Aksaray’ı görüyoruz. Bu şehir, tarih boyunca, sürekli patlayan volkanikleriyle meşhur olan bir ildir. Bir dönem Selçuklular tarafından yönetilen il, daha sonra Osmanlı hükümdarlığı tarafından yönetilmiştir. Çok farklı yönlerinden bahsedilmesi gereken Aksaray’ın en meşhur yönü, yer altı şehirleri ve manastırlarıdır. Geçmiş tarihlerde burada yaşayan kabileler, volkanik patlamalardan sonra yumuşayan zemini değerlendirerek, manastır ve şehirler kurmuşlardır.

Aksaray’ın Yapısı:

Başında da dediğimiz gibi Aksaray, volkanik patlamaların yoğun olarak görüldüğü yerlerden biridir. Tarih boyunca sürekli patlamaların meydana gelmesinden dolayı oluşan platolar, turistlerin en çok dikkatini çeken yönlerini oluşturmaktadır. Hasandağı, Ekecik Dağı ve Melendiz Dağları da bunlardan bazılarıdır. Deniz seviyesinden 980 metre yükseklikte yer alan Aksaray’ın dünyaca meşhur olan dünyanın en büyük ikinci Tuz gölünü de barındırmaktadır. Konya Ovası’nın büyük bir kemsini de il sınırları içerisine alan Aksaray, zengin ve verimli topraklara sahiplik etmektedir.

Aksaray Tarihi:

Milattan öncesi yıllara kadar uzanan bir tarihe sahip olan Aksaray, 1470 yıllarında Osmanlı hükümdarlığı altına alındıktan sonra, Aksaray tamamen boşalmıştır. Meydana gelen Volkanik patlamalardan dolayı İstanbul’a göç eden halk, burada yaşamını devam ettirmiştir. Günümüzde İstanbul ilçelerinden olan Aksaray, ismini de buradan almaktadır. 1989 yılında il statüsü kazanan il turizm bakımından zengin içeriklere sahiplik ediyor. Özellikle Manastır Vadisi ve gerekse Ihlara Vadisi içinde yer alan oyma manastır ve kiliseler en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Aksaray Kültürel yemekleri:

Tarihin derin izlerine sahiplik eden ve farklı medeniyetlerin yaşadığı illerimizden olan Aksaray’ın kendine has lezzetleri bulunmaktadır. Aksaray otelleri konusunda tercihinizi yaparken de bunu dikkate almanızı öneriyoruz. Özellikle bilinen yemeklerinden bazıları; Yeni dünya kebabı, kokina çorbası, Aksaray tava, Arabaşı çorbası, şerbetli pide, mantarlı bulgur pilavı, ayva dolması gibi yemekleridir. Bunun yanında kendine has tatlıları da bulunan ilimizi ziyaret ettiğinizde mutlaka tatmanızı öneriyoruz. Farklı bir gezi, tarihi dokularla iç içe zaman geçirmek ve daha fazlasına sahip olmak için önerdiğimiz yerlerden olan Aksaray’da farklılıkları yerinde inceleme fırsatını yakalamak ve Aksaray otelleri konusunda daha uygun fiyatları bulmak için sitemizden gerekli incelemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Şehir turları, otellerin sunduğu ayrıcalıklar ve daha fazlasına yer verdiğimiz sitemizde, incelemeleri yaparak en iyisine sahip olmanın kolaylıklarını elde edebilirsiniz. Güncel ve sürekli farklı yönleriyle ele aldığımız Aksaray ilinin güzelliklerini yerinizden kalkmadan da inceleyebileceğiniz sitemiz ile turistik gezilerinizde karar vermenin kolaylıklarına ulaşacaksınız.