Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Bolu Otelleri | Otelcenneti.com

Bolu Otelleri | Otelcenneti.com

Bolu Otelleri | Otelcenneti.com

Gezi rehberi sitemizde, Bolu otelleri dışında, şehrin genel yapısı hakkında da ziyaretçilerimize doğru bilgileri ulaştırmaya devam ediyoruz. Bolu, Ankara ile İstanbul arasında kalan ve yeşillikleriyle meşhur olan illerimizden biridir. Kartalkaya Kayak merkezi, Bolu dağı ve farklı güzelliklere sahiplik yapan il, gezilip görülmesi gereken güzelliklere, tatili değerlendirmek adına gidilmesi gereken beldelerden biridir. Dinlenme yeri olarak değerlendirebilecek fazlasıyla alana sahip olan Bolu, turizm ve tatil açısından da en çok değerlendirilen illerimizden biridir. Sarıalan, Abant Gölü ve Yedigöller gibi yerleri, başlıca değerlendirilmesi gereken yerleri arasında kendini göstermektedir.

 Bolu Tarihi:

Milattan öncesine dayanan tarihiyle bilinen Bolu, M.Ö. 8. Yüzyıllar arasında, “Bebrikler” tarafından ilk kere oturum alanı haline getirilmiştir. Bundan sonra “Bithynialılar” yerleşim alanı olarak kullanmışlar ve adı “Bithynia” olarak değiştiği söylenmektedir. Büyük İskender zamanlarına kadar bu şekilde anıldığı rivayet edilen Bolu, İskender’in ölümüyle birlikte Bolu yöresinde bağımsız Bitinya Krallığı kurulduğu söylenmektedir. Tarihe tanıklık eden Bolu’da günümüze kadar uzanan çok sayıda tarihi mekânlar ve yapıtlar yer almaktadır.

Bolu gezilecek yerler:

Şehri daha yakından tanımak isteyenler, tarihi değerleri yerinde görmek isteyenler Bolu otellerinde tercih yaparken, şehir turu düzenleyen konaklama mekânlarını tercih edebilirler. Gerçekten de görülmesi gereken alanlara sahip olan Bolu’da zamanınızı değerlendirirken, tarihin derinliklerine inecek, bu güne kadar gelen mirasları inceleyeceksiniz. En gözde Bolcu gezilecek yerleri olarak bilinen bazı mekânlar şunlardır; Bolu dağı, Gölcük Gölü, Yedigöller Milli Parkı, Abant Gölü, Kartalkaya, Akkayalar Travertenleri, Bolu Müzesi ve Seben gölü. Tabi ki bunlar dışında da yine görülmeye değer çok güzel yerlerin Bolu ilimizde yer aldığını hatırlatmak gerekiyor. Özellikle kış aylarında kayak merkezleri ve dört mevsim değerlendirebileceğiniz kaplıcaları, tatil adına en iyi fikirlerden olacaktır.

Bolu Tarihi Mekânlar:

Bolu ilimizin tarihi mekânları açısından da çok zengin bir yer olduğunu söylemek gerekiyor. Milattan öncesi yıllara dayanması, bu güne kadar izlerini taşıması ve bu alanların restore edilerek halka açık yerler haline getirilmesi, gezinizde daha hoş zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Bilinen ve en popüler olan bazı Bolu tarihi mekânları şunlardır; Akşemsettin Türbesi (Göynük), Seben Kaya evleri, camiler, türbeler, Tabaklar hamamı, Sultan hamamı, Süleyman Paşa Hamamı, Yıldırım Beyazıt hamamı, Yıldırım hamamı. Bunlar dışında da farklı tarihi mekanlara sahip olan Bolu, Marmara ile Karadeniz’in kesiştiği noktada yer almaktadır.

Bolu Yöresel Yemekleri:

Tatil günlerinizin daha keyifli ve güzel geçmesini sağlamak adına Bolu yöresel yemekleri konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Kendine has lezzetlere sahip olan Bolu’nun en önde gelen yemekleri; Abant kebabı, kaymaklı höşmerim, Hayrabolu tatlısı, cevizli ekmek, Mevlevi tatlısı, sirit, Safranbolu tatlısı’dır. Bunlar haricinde de yine damak lezzetine uygun çok farklı yemek kültürleri bulunan Bolu, gezi günlerinizin daha güzel geçmesi, daha keyifli günlere sahip olmanızı sağlayacaktır.