Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Iğdır Nerede Kalınır? - Iğdır İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Iğdır Nerede Kalınır? - Iğdır İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Iğdır Nerede Kalınır? - Iğdır İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Doğu Anadolu bölgesinin sessiz ve kendi halinde olan illerimizden biri de Iğdır ilimizdir. Ağır, Kars, Ardahan’a komşu olan ilimizin tarihi değerinin geçmişin ötesine dayandığı, tarih kitaplarında yer almaktadır. Yaz aylarında kurak ve sıcak, kış aylarında kuru soğuk bir iklime sahip olan il, gezilip görülmesi gereken yerlere sahiptir. Farklı bir yapıya sahip olan ilin kendine özgü yönleri olmakla birlikte, Azerilerden aldığı kültür ve medeniyetleri de bulunmaktadır. Tarihi dayanaklara göre ilde farklı uygarlıklar belli dönemler arasında yer almışlardır. M.Ö 5000 ile 4000 yılları arasında Hurrilerden sonra, Mittaniler, Hititler, Asurlular, Kimmerler, Medler, Persler, Sümerliler ve Subailer gibi kabilelerin ile yerleştikleri tarih kitaplarında mevcuttur. Bu nedenle geçmiş tarihlerden kalan izlere sahip olan ilde gezilip görülmesi gereken birçok tarihi mekanın olduğunu söylemek gerekiyor.

Iğdır Tarihi Yerleri:

Farklı kabilelerin, değişik dönemlerde yerleşim bölgesi olarak kullandıkları Iğdır ilinde, bu tarih ve dönemlere ait kalıntıları bulmak mümkündür. Özellikle bazı bölgelerini incelediğinizde çok ilginç detayları görmüş olacaksınız. İlin tarihi yerleri konusunda mutlaka incelenmesi gereken yerlerine gelince; Iğdır Kalesi (Korhan kalesi), Karakale (Sürmeli Kalesi), Asma Köyü camii, Aralık Orta Köy Camii (Yetim camii), Çakırtaş (Amarat) Kul Yusuf Kümbeti, Aralık Hacı İbrahim Gödek kümbeti.

Birçok fetihten sonra Osmanlı egemenliği altına giren Iğdır ilimizin kendine has yemeklerini de değerlendirmeden geçmemek gerekiyor.

Iğdır Yöresel Yemekleri:

Yöresel yemekler konusunda çok farklı lezzetlerin yer aldığı ilde, gezilerinizin daha keyifli hale gelmesi adına Iğdır otelleri ve restoranlarını tercih ederken mutlaka kendine has lezzetlerinin tadına bakmak için talepte bulunmanızı öneriyoruz. Iğdır’ın en önde gelen ve bilinen yöresel yemekleri şunlardır; Libilli pilav, lepeli ekşili pilav, bozbaş, keleçoş, nabat, lepeli etli pilav, taş köfte.

Gezilecek ve görülecek yerler bakımından, kültür ve gelenekleri bakımından incelenmeye değer ayrıcalıklara sahip olan Iğdır hakkında daha fazla bilgi almak ve yerinde incelemek için Iğdır otelleri bölümünden uygun fiyatlarla otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Daha güzel bir tatil için tercih ettiğiniz Otel cenneti sitemiz ile daha fazlasına sahip olmanın ayrıcalıklarını yakalayacaksınız.