Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Şanlıurfa Nerede Kalınır? - Şanlıurfa İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Şanlıurfa Nerede Kalınır? - Şanlıurfa İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Büyük bir tarihi geçmişe sahip olan Şanlıurfa, Hz. İbrahim dönemlerine kadar uzanan bir şehirdir. Nemrutun Hz. İbrahim (a.s)’i ateşe attığı yer olan şehir, farklı imparatorluk, dönemlere ve tarihlere tanıklık eden illerimizden biridir. Geçmişi oldukça uzun olan il, bilinen ve tarih kitaplarına yer alan bilgilerden çok daha fazlasına sahiptir aslında. Sadece bu kaynaklara bakıldığında bile binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. Kitaplarda “Peygamberler şehri” diye anılan Şanlıurfa’da Peygamberler adına yapılan camii ve türbeler de bulunmaktadır. Hz. Eyyup Camii, Halil-Ür Rahman Camii gibi yerlerin yanı sıra farklı mekanların da yer aldığı Şanlıurfa, Cilalı taş devrinden kalma bir şehirdir. Cumhuriyet dönemlerine gelindiğinde de farklı savaşlarda öncülük ettiği bilinen şehir, Urfa, 1919 yılında önce İngilizler, daha sonra da Fransızlar işgal edilen şehir, 11 Nisan 1920'de düşman işgalinden kurtarıldıktan sonra daha önce ismi olan “Urfa”nın önüne “Şanlı” eklenerek Şanlıurfa olmuştur.

Şanlıurfa tarihi ve turistik yerleri:

Doğu Güneydoğu gezilerinde yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri şehirlerimizden biri Şanlıurfa’dır. Gerçekten de görülmesi gereken yerler bakımından oldukça zengin olan şehirde, gezi, eğlence ve kültürel etkinliklere rastlamanın mümkün olduğu ve bu anlamda kültüründen taviz vermeyen en önemli illerimizden biridir. Bu nedenle dikkat çekici çok farklı yönlerinin olduğunu kolay bir şekilde ifade edebiliriz. Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik yerlerinden en önemlileri ve turizm açısından çok değerli olan bazı yerleri şunlardır; Balıklı göl, Haleplibahçe Mozaikleri, Halil-Ür Rahman Camii,  Hasan Padişah Camii, Şanlıurfa Kalesi, Gümrük Hanı, Hüseyniye Çarşıları (Bakırcılar Çarşısı), Mevlevihane Camii, Ellisekiz Meydanı.

Şanlıurfa yöresel yemekleri:

Tarihi yerleri bakımından oldukça zengin olan Şanlıurfa, yöresel yemekler konusunda da oldukça kendinden söz ettiren illerimizden biridir. Bu nedenle şehre yapacağınız bir gezide, mutlaka değerlendirmeniz gereken bazı lezzetlerden de söz etmek gerekiyor. Şanlıurfa’da ne yenir diye soranlara söylenmesi gereken en önemli bazı yöresel yemekleri şunlardır; Sögülme, Beli Kırık, Etsiz Çiğköfte, Mercimek Çorbası, Kazan Kebabı, Katma, Yahudi Köftesi, İslam Köftesi, Deve Kıymalı Loğaz, Külünce.

Çok farklı bir yöre etkinliklerine sahip olan Şanlıurfa, bilinen ve bilinmeyen tüm güzellikleriyle yılın dört mevsimi ziyaret edebileceğiniz şehirlerimizden biridir. Otel cenneti farkıyla sizlere sunduğumuz ayrıcalıklardan yararlanarak, Şanlıurfa otelleri konusunda bilgi alabilir, otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz.