Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek ve görülmesi gereken yerler

Tarihin gerçek dokularını en iyi şekilde anlatan, büyük medeniyet ve uygarlıklara ev sahipliği yapan ve en önemlisi de tarihin en çok istenen ve uğruna savaşların yapıldığı şehirlerinden biri de İstanbul’dur. Aslında tarihi yönleriyle birlikte bu tarihlere ait yapıt ve mimarilerinin de bulunduğu şehir, tüm görkemiyle günümüzde de dünya turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Adalar, surları, sarayları, tarihi camileri ve kiliseleri ve daha birçok söz edilmesi gereken mekân ve alanları. Dilerseniz bunlara beraberce göz atalım.

Boğaziçi

İstanbul’un en güzel yerlerinden ve turizm açısından en büyük öneme sahip olan yerlerinden söz etmek gerekiyorsa, ilk önce Boğaziçi’nden söz etmek gerekir. Tarihi alanları, boğaz köprüsü, Avrupa ile Anadolu yakasını birbirine kenetleyen güzergâhı, köprünün alt kısmında kalan şirin bir o kadar göze hitap eden semtleri… Kısaca tüm yönüyle İstanbul’u en iyi anlatan yerlerden biri Boğaziçi’dir. Tatilinizi değerlendirmek üzere İstanbul’a geldiyseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden bazıları Boğaziçi bölgesinde yer alan Dolmabahçe, Beşiktaş, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Sarıyer ve Rumelikavağı Boğaziçi'nin Avrupa yakası hattını oluşturuyor. Bu hat üzerinde Dolmabahçe Sarayı, Bebek Camii, Rumeli Hisarı, Sakıp Sabancı Müzesi, Sadberk Hanım Müzesi gibi yerlerdir. Her birinin kendine özgü özellikleri, tarihi ve tarihte büyük önemi vardır. Gezip görürken bir de yanınızda bir rehber bulundurursanız, İstanbul’u çok daha iyi tanıma şansını elde edebilirsiniz.

KADIKÖY-ÜSKÜDAR

Anadolu yakasının eski tarihinden söz edilirken kendinden en çok söz ettiren iki isimle karşılaşırız. Kadıköy ile Üsküdar. Birbirlerine yakın olan bu iki ilçe, tarihi anlamda ve gezilip görülmesi gereken yerler bakımından İstanbul’un görülmeye değer yerlerindendirler. Günümüzün modern yapılanması ile daha bir güzel hale gelen bu iki ilçe, sahili, sahildeki restoranları, yeşili ve doğal güzellikleriyle kendine âşık ettirebilen İstanbul güzelliklerinden birer parçadırlar. Her adım başında tarihin bir satırını görebileceğiniz ilçelerde, aynı zamanda oturacak yerler, yemek yiyebileceğiniz balık restoranları ve alışverişin keyfine varacağınız çok sayıda alışveriş merkezi ile karşılaşabilirsiniz.

Adalar

Yaz olsun kış olsun, eğer İstanbul’a gelmişseniz ve zamanınız da müsaitse mutlaka Adalar’a doğru gitmeyi planlayın. Özellikle bahar aylarında ya da yaz aylarında gelmişseniz, zaten görmemeniz büyük bir şanssızlık olacaktır. Marmara denizinin orta yerlerinde kurulu olan adalar, güzelliğin en iyi şekilde yaşandığı, doğanın en güzel şekilde görüldüğü İstanbul değerlerinden yerlerdir. Heybeli ada, Kınalı ada, Büyük ada ve diğer adalar. Her birinin mükemmel doğal tasarımı, mavi sulara hayran bırakan yönleri ve daha sayılabilecek çok farklı yönleri vardır. Her birini yakından görüp incelediğinizde, tatil için İstanbul’u seçtiğiniz için çok daha şanslı olduğunuzu fark edeceksiniz.

Tüm güzellikleri ve ilgi çeken yönleriyle kendine âşık ettiren İstanbul, anlatmakla bitirilebilecek gibi değildir. Eğer hayalinizde farklı bir tatil ve uzun soluklu gezme planı varsa bizce bu yaz mevsiminde her şeyi bir kenara bırakarak İstanbul güzelliklerini yerinde incelemek için tatil yönünüzü buraya çevirin. Göreceğiniz güzellikler, aklınızda yer edinecek.