Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Ağrı Nerede Kalınır? - Ağrı İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Ağrı Nerede Kalınır? - Ağrı İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Ağrı Nerede Kalınır? - Ağrı İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Doğu illerimizin en güzellerinden biri olan Ağrı, tarihi mekanlarıyla ünlenen bir ilimizdir. Diyadin bölgesi başta olmak üzere Doğu Beyazıt gibi ilçeleri de oldukça meşhurdur. Gezilip görülmesi gereken yerleri oldukça zengin olan Ağrı, otelleri bakımından da zengindir. Farklı konsept ve tasarımlara sahip olan mekanlara sahip olan Ağrı, tarih bakımından da oldukça geçmişe uzanan bir miada sahiptir. 1927 yılında il statüsüne giren Ağrı, ismini bölgede bulunan dağdan almıştır.

Ağrı Konumu:

Konum olarak Doğu bölgesinin uç noktalarında yer alan il, İran ile sınırdır. Kars, Van, Bitlis, Muş illeriyle de sınır olan il, coğrafi konum olarak da yüksek bir ildir. Kültür ve medeniyetlere beşiklik etmesi bakımından da incelendiğinde, ciddi anlamda çok sayıda kültürlere ev sahipliği yaptığı görülecektir. Özellikle de doğu ülkelerinden gelen kavimlerin mutlak surette uğradıkları illerden olmasından dolayı da kültürel açıdan tarih boyunca çok farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı söylenebilir. Urartular, Ağrı’nın en önemli uygarlıklarından biri olup, farklı dönemlerde Ermeniler ve değişik Türk beylikleri tarafından da egemenliği ele alınan bir il olma özelliğine sahip olup, en son olarak Osmanlı yönetimi altına girmiştir. Ticaret bakımından doğu ile batıyı birbirine bağlayan işlevsel bir köprü olarak da değerlendirilebilecek Ağrı, geçmiş tarihlerde, ticaret kervanlarının da geçiş yaptıkları bir bölge olarak bilinmektedir.

Ağrı gezilecek yerler:

Ağrı ili, meşhur “Ağrı dağı” ile bilinen en güzel Doğu illerimizden biridir. Özellikle gidip görülmesi gereken yerlerden biri olan bu il, ilçeleriyle de dikkatleri üzerine çeken bir ilimizdir. Turizm açısından önemli olan Ağrı, farklı etkinlikleri ve aktiviteleriyle değerlendirilmesi gereken güzel şehirlerden biridir. Doğa yürüyüşü, dağ yürüyüşü gibi etkinliklerin turistler tarafından çok fazlasıyla tercih edildiği Ağrı’da, İshak Paşa Sarayı, Beyazıt Eski Camii, Urartu Kalesi, Doğubeyazıt Kalesi, Meya Mağaraları, Diyadin Kaplıcaları ve Pirabat Höyüğü gibi yerler, gezilmesi gereken en önemli yerler arasındadır. Burada göreceğiniz farklı kültürlere hayran kalacağınızı söylemek isteriz. Yemek kültürleri, folklor ve aktivite değişiklikleri gibi önemli ayrıcalıklara sahip olan Ağrı’da zamanınızı çok iyi bir şekilde ve tarihin dokularıyla iç içe geçireceksiniz.

Ağrı Yöresel yemekleri:

Farklı bir ilin, farklı kültürel miraslarından bahsederken, yemeklerini söylemeden geçmek doğru olmayacaktır. Ağrı yöresel yemekler konusunda oldukça zengin olan illerden biridir. Gidip gezdiğinizde mutlaka yemeniz gereken lezzetlerinden olan; halise, abdigör köftesi, hengel, ayranaşı, kete ve murtoğa mutlaka tatlarına bakmanız gereken yemekleri arasındadır.

Ağrı’nın genel yapısı, kültür ve medeniyetleri hakkında söylenmesi gerekenleri kısa bir şekilde sizlere sunduk. Gezilerinizde tercih edebileceğiniz illerden olan Ağrı, otelleri bakımından da zengin hizmetlere sahiptir. Ağrı otelleri konusunda, fiyat, özellik ve indirimlerini sitemizden takip ederek tatil günlerinizde daha fazla rahatlığa ulaşma imkanlarını elde edebilirsiniz.