Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Ankara'da Nerede Kalınır | Ankara Otel Tavsiyeleri - Otelcenneti.com

Ankara'da Nerede Kalınır | Ankara Otel Tavsiyeleri - Otelcenneti.com

Ankara'da Nerede Kalınır | Ankara Otel Tavsiyeleri - Otelcenneti.com

Tarihi kent Ankara hakkın söylenmesi gereken çok fazla bilgi ve detayın olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Kültür ve medeniyetlerin beşiği Ankara, çok fazlasıyla uygarlık ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkemiz illerindendir. Avrupa ve Asya toprakları için fetih, ticaret alanında da çok fazlasıyla tercih edilen il, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Bergamalılar, Makedonyalılar ve Romalılar tarafından ele alınmak istenmiş, olup bir dönem Romalıların egemenliği altında kalmıştır. Bir dönem sonra Roma’nın ikiye bölünmesinden sonra Ankara ili, Bizans imparatorluklarının eline geçmiştir. O dönemlere ait yapıtlara hala sahiplik yapan il, farklı yönleriyle turizm sektöründe de kendinden söz ettiren Türkiye illerinden biri halindedir.

Ankara’nın Türkiye açısından önemi

Türkiye’nin başkenti Ankara, geçmişten bu güne kadar çok sayıda farklı medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yapan bir yerdir. Miras bakımından oldukça zengin olan şehir, kaplıcaları, park ve ormanlarıyla kendine hayran bırakan bir konumdadır. Yapılan bunca fetih ve geçirilen bunca egemenliklerin ardından önce Selçuklular, daha sonra Osmanlı hükümdarlığı tarafından yönetilen Ankara, Cumhuriyet tarihi açısından da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Cumhuriyetin ilanından sonra başkent olarak belirlenen Ankara, tüm farklı yönleri ve güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bir şehirdir. Tarihiyle dolu, dolu olan şehir, İslam adına da birçok önemli yerlere sahiptir. 684 yılında Müslümanlar tarafından fethedilen Ankara, bir dönem İslam ve Bizanslılar arasında el değiştirmiştir. Ankara kalesinde, çok sayıda sahabe kabri bulunmaktadır.

Ankara gezilecek yerler:

Ankara, gezilerek bitecek bir yer değildir. Özellikle de tarihi mekanlarının çok fazlasıyla bulunması, güzel ve doğal ortamlarının birbirinden farklı güzelliklere sahip olması, Ankara ilinin cazip bir turizm kenti olmasındaki en büyük nedenlerinden biridir. Bu anlamda, tatilinizi değerlendirirken, gezip görebileceğiniz şehirde, çok farklı kültür ve medeniyetlerin dönem, dönem yaşadıkları yerleri inceleyebilirsiniz. Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Cumhuriyet Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Ankara Resim Heykel Müzesi, Ankara Tabiat Tarihi Müzesi gibi yerleri başta olmak üzere, daha farklı ve meşhur yerlerini gezerek, Ankara’yı daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz.  Biraz daha doğal ortamları ve doğayla bütünleşen alanlarını görmek istediğinizde de değerlendirebileceğiniz Ankara’da farklı bir gezi turu düzenleyerek sevdiklerinizle bir arada zaman geçirmenin keyfine ulaşabilirsiniz. Atatürk Orman Çiftliği, Beynam Ormanları, Ayaş kaplıcaları, Beypazarı, Çamkoru Ormanını, Çamlıdere barajı, Çubuk barajı, Dikilitaş göleti, Dutlu Tahtalı Kaplıcası, Elmadağ'ı, Eymir Gölü, Haymana Kaplıcaları, Karagöl, Kızılcahamam kaplıcaları, Kimir çayı vadisi, Kurtboğazı barajı, Mavi gölü, Mogan park ve Soğuksu Milli Parkı gibi yerleri görerek tatilinizi daha da renklendirme imkanlarını elde edebilirsiniz. Bu beldelerde yer alan Ankara otelleri konusunda da yardım almak için sitemizi inceleyerek geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ankara Yemekleri:

Bir ili en güzel kılan özelliklerinden biri de yemekleridir. Gidip gezeceğiniz Ankara’da yiyebileceğiniz çok değişik has lezzetleri bulabilirsiniz. Bunlardan mutlaka tatmanız gereken bazı yemekleri; Ankara tava, tavuklu Ankara tava, höşmerim, ölüğün körü, Beypazarı güveci, inceğiz çorbası gibi lezzetlerdir. Şehri gezdiğinizde farklı mekanlarda ve farklı Ankara otelleri restoranlarında daha farklı yemek ve tatlıları bulabilirsiniz.