Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Tunceli Nerede Kalınır? - Tunceli İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Tunceli Nerede Kalınır? - Tunceli İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Tunceli Nerede Kalınır? - Tunceli İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Doğu Anadolu bölgesinin farklı yönlerini incelemek, değişik kültürlerine tanıklık etmek için ziyaret edilmesi gereken en önemli şehirlerden biri de Tunceli’dir. Tunceli, mimarisi, yapıtı ve uzun tarihi ile ayakta duran, imparatorlukların egemenliği altında tuttuğu illerimizden biridir. Tarihte pek çok olaya tanıklık eden ilin, tarihçesine bakıldığında, M.Ö. 5500-3500 tarihlerine kadar uzanan bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir. Daha önceki adı Dersim olan il, 1970 tarihlerinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında, bu dönemlere ait, kale kalıntıları, ev benzeri yapıtlara rastlanılmıştır. Hitit, Bizans, Roma, Kapadokia krallıklarına tanıklık eden, Selçuklu dönemlerine şahit olan Tunceli’de, bu dönemlere ait tarihi ve turistik yerleri görmek de mümkündür. Tunceli otelleri, müşterilerinin bu yönlerini incelemelerine fırsat tanıyacak ayrıcalıklar sunarak, gezi turları düzenlemektedirler.

Tunceli tarihi ve turistik yerleri:

Geçmiş dönemlerin izlerine sahip olan şehirde, gezilmesi gereken birçok yerin olduğunu söylemek gerekir. Turizm dünyası açısından da önemli bir yere sahip olan ide en çok bilinen ve ziyaret edilen önemli bazı mekanlar şunlardır; Mahsume (Besime) Hatun Türbesi, Çelebi Ağa Camii, Sağman Camii, Ferruh-Şad Bey Türbesi, Sungur Bey Camii, Elti Hatun Türbesi, Mazgirt Kalesi, Çemişgezek Kalesi.

Tunceli yöresel yemekleri:

Görülmesi gereken değerler bakımından ülkemizde söylenmesi gereken illerden biri olan Tunceli, kendine has yemek kültürüyle de dikkatleri üzerine çeken illerimizden biridir. Ziyaretlerinizde, iş gezilerinizde ya da tarihi turlarınızda tadına bakmanızı önerdiğimiz bazı yöresel yemekleri şunlardır; Mantarlı Kavurmalı Patila, Ekşili Mahluta Çorbası, Gömme, Bişi, Sütlü Yumurtalı Kumbik, Bağ Teveği Sarması, Soğan Dolması, Yoğurtlu Köfte, Bımbar Dolması.

Yerince incelenmeye değer güzelliklere sahip olan Tunceli ilimizde konaklama hizmetlerinde en iyisine sahip olmanızı sağladığımız Otel cenneti sitemizden kolay rezervasyon yaptırma imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıcalıklı bir gezi turu, farklı konsepte sahip mekanları gezme şansına ulaşmak için sitemizi incelemeye devam edin.