Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Erzurum Nerede Kalınır? - Erzurum İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Erzurum Nerede Kalınır? - Erzurum İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Erzurum Nerede Kalınır? - Erzurum İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Milattan önce 4900 yıllarında kurulduğuna dair bilgilerin yer aldığı tarih kitaplarına göre, çok farklı medeniyet ve uygarlıklar, Erzurum illinde hüküm sürmüşlerdir. İli en güzel şekilde anlatan değerlerinden biri de Oltu taşıdır. Günümüzde takı alanında çok fazlasıyla kullanılan bu taş, küpe, tespih, gerdanlık, ağızlık gibi aksesuar ve takılarda değerlendirilmektedir. Bir kısmı Doğu Anadolu bölgesinde olan şehir, Karadeniz sınırlarında yer alan topraklara da sahiplik etmektedir. Bayburt, Artvin şehirlerine komşu olan ilimiz, tarihi değerler bakımından incelenmeye değer güzelliklere sahip olan illerimizden biridir. Urarturlar, Kimmerler, İskitler, Medler, Persler, Parftlar, Romalılar, Sasaniler, Araplar, Selçuklular, Bizanslılar, Moğollar, İlhanlılar ve Safeviler tarafından dönem, dönem yönetilen farklı isimlerle anılan bir ildir. Azzi, Erzen, Arze isimlerinin yanı sıra Müslüman Arapların Erzenur dedikleri de yine kayıtlarda geçmektedir. İncelenmeye değer güzellikleri bir arada barındıran ilde yapacağınız gezi, hayatınızın en tarihi gezilerinden olacaktır.

Erzurum tarihi yerler:

Tarihle iç içe olan ve farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Erzurum’un gezilmesi gereken çok farklı mekanları bulunmaktadır. Zamanınız fazla ve gezmek için bir yer arıyorsanız sizlere önerimiz;  Erzurum kalesi, Hınıs kalesi, ispir kalesi, Oltu kalesi, Pasinler kalesi, Avnik (Soğuksu) kalesi, Tortum kalesi, Çifte minareli medrese gibi yerleri mutlaka gezmenizdir. Farklı tasarım ve tarihin değişik sanatlarına sahip olan bu mekanlar dışında kalan yerleri de zamanınız varsa incelemenizi öneriyoruz.

Erzurum yöresel yemekleri:

Zengin bir kültüre ev sahipliği yapan bir şehirde elbette farklı lezzetler, farklı yöresel yemekler de bulunmaktadır. Tüm bunların tadına birden bakmanız mümkün olmasa da bazı lezzetleri hakkında fikir sahibi olmanız, şehrin güzelliklerini daha yakından tanımanız adına en güzel fırsatlardan olacaktır. Erzurum yöresel yemekleri denince akla gelen ilk yemekler; Herle aşı, aşotu çorbası, kadayıf dolması, şalgam dolması, ekşili dolma, Erzurum ketesi, aşmalı yahni gibi lezzetlerdir.

Tüm güzellikleri bir arada barındıran, konuklarını en iyi şekilde ağırlayan ve mükemmel yerleriyle daha uzun tatil yapma isteğini uyandıran Erzurum, uygun fiyatlı otelleriyle yerli ve yabancı turistlere kapılarını açıyor. Otel cenneti sitemizin farklıyla şehrin otellerinde kolaylıkla rezervasyon yaptırabilirsiniz.