Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Çankırı Otelleri | Otelcenneti.com

Çankırı Otelleri | Otelcenneti.com

Çankırı Otelleri | Otelcenneti.com

İç Anadolu bölgesinin şirin ve eski tarihlere dayanan illerinden biri olan Çankırı, tarihi mekanları, gezilecek yerleri ve görülecek birçok beldeye sahip olan illerimizden biridir. Turizm açısından da önemli bir yere sahip olan şehir, güzellikleri görülmeye değer, gezilmesi gereken illerimizden biridir. Çankırı; Kastamonu, Ankara, Çorum ve Kırıkkale illerini çevresinde barındırmaktadır. Tarihin derin izlerine sahip olan il, farklı dönemlerde farklı imparatorlukların egemenliği altında kalan illerimizden biridir.

Çankırı Tarihi:

M.Ö. 25. Yıllarda, Roma imparatorluğu toprakları olarak tarihe geçen Çankırı, o zamanlarda adı Gangara olarak bilinmektedir. Bir zaman Bizans imparatorluğu altında kaldığı da söylenen Çankırı, Emeviler döneminde İslam orduları adına da fethedilmek istense de bu fetih başarılı olmamıştır. Danışmenoğulları tarafından 1071 Malazgirt savaşından sonra alınan Çankırı, farklı yönleri ve tarihe dayanan yerleşim yerleriyle bilinen illerimizden biridir.

Çankırı Tarihi yerleri:

Tarih sayfalarında çok farklı imparatorluklara şahitlik ettiği yazılı olan Çankırı ilinin tarihi anlamda da çok farklı mekanları vardır. Gezilip görülmesi gereken yerlere sahip olan ilin en çok dikkat çeken tarihi yerleri şunlardır; Çankırı Müzesi, Çankırı Kalesi, Buğday Pazarı Medresesi, Kaya Mezarları, Tuz Mağarası ve yine tarihin izlerini taşıyan hamamları da Çankırı ilinde tarihi yerler ve gezilmesi gereken yerler arasındaki yerini korumaktadır.

Çankırı Yöresel Yemekleri:

Bir şehri daha yakından tanımak, örf ve adetlerini incelemek için yemeklerini bilmek gerekiyor. Gezilerinizde tercih edeceğiniz Çankırı Otelleri, yöresel yemekler konusunda yardımcı olacaklardır. Ancak bilinmesi gereken yemekleri söylemek yine de en doğrusu olacaktır. Çankırı yöresel yemekleri arasında en çok dikkat çeken ve bilinen yemekleri şunlardır; Pekmezli pıhtı, Cızlama, mantarlı keşkek, lokma, su böreği, canfes böreği, yağlı börek.

Yöresel yemekler, gezilecek beldeler ve tarihi mekanlar bakımından en zengin olan illerimiz arasında yer alan Çankırı’yı ziyaret ettiğinizde, şehrin güzelliğini daha yakından tanıma fırsatını elde edeceksiniz. Çankırı otelleri hakkında sizlere geniş bilgi verdiğimiz sitemizden rezervasyon yaptırabilir, otellerin konumları ve özellikleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.