Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Rize Otelleri - Otel Fiyatları | Otelcenneti.com

Rize Otelleri - Otel Fiyatları | Otelcenneti.com

Rize Otelleri - Otel Fiyatları | Otelcenneti.com

Yeşil ve doğayı sevenler, huzur ve sakinliği arayanlar için en güzel tatil beldelerinden biri de Rize olduğunu söylemek gerekiyor. Yaylaları, meraları, yeşil çam ormanları, gölleri ve nehirleriyle büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Rize, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan illerimizdendir. Tarih ve tarihi eser bakımından da oldukça zengin olan il, Rizeon,Rizund, Rizini isimleriyle de Yunancada farklı dillerle bilinmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan şehrin Doğusunda Çayeli ve Güneysu ile güneyde İkizdere, batıda Derepazarı ve Kalkandere, kuzeyde Karadeniz bulunmaktadır. Güzel bir tatil, sakin zamanlar geçirmek isteyenlerin tercih ettiği şehrin bir de tarihi de oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Bazı kaynaklarda Kulku, bazılarında Kulha diye geçen bir kavmin yaşadığı dönemlerin anlatıldığı tarih kitaplarında şehre dayalı bilgilerin devamında, MÖ 765-735 yılları arasında Urartu kralı II. Sardur tarafından şehrin fethedildiği ve egemenliğinin altına alındığı söylenmektedir. Yine tüm bu bilgiler dışında tarih kitaplarında büyük yer verilen Rize hakkında söylenen diğer bir bilgi de Urartu krallığından sonra MÖ 680 İskitlerin eline geçmiş ve MÖ 626'da Saka Kralı Madovanın öldürülmesiyle Med İmparatorluğuna bağlanmıştır. Farklı tarih kitaplarını ve kaynakları incelediğinizde şehir hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bunları bir araya topladığınızda tarihi yerler bakımından zengin olduğunu söylemek işten bile değildir.

Rize tarihi ve turistik yerleri:

Geçmiş kavim, krallık ve imparatorlukların belli dönemlerde hüküm sürdüğü Rize’de o zamandan ayakta kalan tarihi yerlerinin olduğunu söylemeden geçmemek gerekiyor. Manastır, kilise, tapınak, Kaya mezarları, döneme ait kaleler ve daha farklı alanlar bulunmaktadır. Bunların arasında en çok dikkat çeken ve ilgi gören tarihi yerlerden bazıları ise şunlardır; Zil Kale, Kale-i Bala, Ayder, Rize Kalesi, Kız Kalesi (Pazar), Bozuk Kale, Cihar Kale, Şehitler Çeşmesi ve Eski Rize Evleri. ,

Rize yöresel yemekleri:

Tarih, doğa ve değişik kültürlere ev sahipliği yapan Rize, yöresel yemekleriyle de dikkatleri üzerine çeken Karadeniz şehirlerinden biridir. En bilinen yönleriyle ve sevilen lezzetleriyle dikkat çeken bazı yöresel yemekleri şunlardır; Pepeçura, Hamsikoli, Balık ekşilisi, Fındıklı kara lahana dolması, Hemşin usulü otlu mıhlama, karalâhana vurması, cirahta, turşu kavurması, Rize usulü kuymak.

En güzel günlerinizi değerlendirmek, Karadeniz farkını yaşamak ve daha fazlasına sahip olmak için Otel cenneti sitemizde sizlere sunduğumuz imkanları değerlendirebilirsiniz. Rize otelleri, fiyatları ve bulundukları konum hakkında kapsamlı detaylara yer verdiğimiz sitemiz ile daha keyifli bir tatil yapma şansını elde edeceksiniz.