Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Sakarya Nerede Kalınır? - Sakarya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Sakarya Nerede Kalınır? - Sakarya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Sakarya Nerede Kalınır? - Sakarya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Marmara bölgesinin en güzel illerinden biri olan Sakarya, tarihi dayanaklar ve yapılan kazı çalışmalarına dayandırılan bilgilere göre M.Ö. yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir. Saldırgan anlamına gelen Sakarya gölünden alınan isim, Frigler çağına dayanan bir geçmiş ve değişen imparatorlukların egemenliği altında belli dönemler arasında kalan il, MÖ 300-395 yılları arasında Romalıların Bitinya eyaletinin yaşadığı bölge olarak bilinmektedir. Bunun haricinde yine ilin tarihini incelediğinizde, tarih kaynaklarında, farklı egemenliklerin altında kaldığını da göreceksiniz. Geçmiş bir tarih, farklı uygarlık ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması hasebi ile tarihi yerler bakımından da oldukça zengin olan Sakarya, gezilip görülmesi gereken nadide şehirlerden biridir.

Sakarya tarihi ve turistik yerleri:

Geçmiş dönemlerde yaşayan uygarlıklara ait kalıntıların bulunduğu kazı çalışmalarında, tarihi yerlerin de hangi kabile ya da uygarlıklara ait olduğu tespit edilmiştir. Bir de tüm bunların yanında, eskiden beri bilinen tarihi yerlere sahip olan Sakarya’da, tarihi camiler, kütüphane, müzeler, köprüler de bulunmaktadır. Önemli ölçüde bilinen ve turistler tarafından daha fazla ziyaret edilen bazı tarihi yerleri şunlardır; Adliye Kalesi, Ağa Camii (Adapazarı), Alicanlar Evi-II (Adapazarı), Beşköprü (II. Jüstinyanus Köprüsü-Adapazarı), Cevatbey Konağı, Elvanbey Zâviyesi (Geyve), Gazisüleymanpaşa Camii, Harmantepe Kalesi. Bunlar dışında da görülmesi gereken tarihi yerlere sahip olan ilde geçireceğiniz zamanlarda tarihe şahitlik etmenin keyfini yakalayabilirsiniz.

Sakarya Yöresel Yemekleri:

Her yöre ve ilin kendine göre tarihi yerleri ve gezilecek yerleri olduğu gibi kendine has lezzetleri de vardır. Sakarya’nın da dikkat çeken yöresel yemekleri, yiyenlerin damağında lezzetli bir tat bırakıyor. Kaplıca, müzeler, göl ve yeşilliği ile meşhur olan ilin en çok dikkat çeken ve bilinen bazı yöresel yemekleri şunlardır; Balkabaklı gözleme, yoğurtlu Adapazarı ıslaması, Adapazarı ıslama köftesi, Adapazarı usulü içli köfte, Adapazarı böreği, Adapazarı usulü kuzu budu, dartı, biryan.

Çok farklı yönleriyle ziyaretçilerini kendine çeken Sakarya gezileriniz için tercih ettiğiniz Otel cenneti sitemizden Sakarya otelleri hakkında bilgi alabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Daha keyifli günlerde birlikte olmak dileğiyle iyi tatiller.