Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Malatya Nerede Kalınır? - Malatya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Malatya Nerede Kalınır? - Malatya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Malatya Nerede Kalınır? - Malatya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Kayısısı ile meşhur olan Malatya şehri, Doğu sınırlarında olan illerimizden biridir. İlin kendine has güzelliklerini saymaya kalkarsak, küçük bir makaleye sığdırmamız mümkün olmayacaktır. Ancak kısa olarak ilden bahsetmek gerekirse; Malatya, eski tarihlerden bu yana moderniyeti ve medeniyeti ile bilinen bir şehirdir. Neolotik çağlara dayanan bir geçmişe ev sahipliği yapan şehir, Hititler döneminde yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlamıştır. Tarihçilerden olan Strabon, Malatya geçmişine dair söylediklerinde kesin ifadelere yer vermese de, Komagene sınırlarında, Malatya’nın Kapadokya valiliğinde kullandığı bir şehir olarak belirtmektedir. M.Ö. 280-212 yıllarına dayandırdığı bu tarihe bakıldığında, şehrin ne kadar eski bir çağa dayandığını görmek mümkün olacaktır. Şehri ziyaret ettiğinizde de göreceğiniz antik kiliseler, mabetler, camiler ve diğer yapıtlar, bu gerçeği gözler önüne sermeye yetecektir.

Malatya Tarihi ve Turistik Yerleri:

Eski çağların şehri Malatya, tarihi alanlarıyla dikkatleri üzerine çeken şehirlerimizden biridir. Eğer hayalinizde antik gezilere tanıklık etmek için yapacağınız bir tatil geçiyorsa, kesinlikle bunu Malatya’da yapmanızı öneriyoruz. Birbirinden görkemli mağaraları, eski tarihe dayanan kiliseler, köprü ve kaleler görülmeye değer güzelliklere sahiptir. Şehrin önemli ölçüde değer verdiği ve turizm dünyası açısında da büyük bir değere sahip olan bazı tarihi mekanları şunlardır; Neolitik Heykelcikler, Kılıç ve Mızrak Uçları, İnsan Mezarı, Mühür Baskılar (Bulle), Kral Mezarı, Yeni camii, Yusuf Ziya Paşa Camii, Çarşı Camii, Taşhoron kilisesi, Venk Kilisesi, Tahtalı hamam.

Malatya Yöresel Yemekleri:

Güzelliklerin ve tarihin şehri Malatya’ya gittiğinizde, kendine has lezzetlerine bakmadan dönmenizi önermiyoruz. Hassasiyetle yapılan yöresel yemeklerinin lezzetine baktığınızda, gerçek bir Malatya gezisi yaptığınızın farkına varacaksınız. En bilinmesi gereken yönleriyle Malatya yöresel yemeklerinden bazıları şunlardır; Sırın (Serun), Balıklı pilav, beyran, Patlıcanlı köfte, karışık kuru dolması, kiraz yaprağı köftesi, kaysı döneri, Malatya etli tavası, şerbetçioğlu börek, simit pilavı, yağlı ekmek.

Tüm bu güzellikleri bir arada toplayan Malatya’ya dair söylenmesi gereken çok şey vardır. Bunları yerinde görmek, yerinde bir turistik gezi yapmak için Otel cenneti sitemizden sizlere sunduğumuz ayrıcalıkları değerlendirebilirsiniz. Malatya otelleri bölümüne geçiş yaparak, otel rezervasyonu yaptırabilir, saydığımızdan çok daha fazlasını, otel rehberleri eşliğinde inceleme şansını elde edebilirsiniz.