Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Sivas Nerede Kalınır? - Sivas İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Sivas Nerede Kalınır? - Sivas İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Sivas Nerede Kalınır? - Sivas İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Neolitik Çağ'a (M.Ö. 8000-5500) çağlara dayanan geçmişi ile İç Anadolu bölgesinin en eski kentlerinden biri Sivas’tır. Anadolu uygarlıklarının en eski şehirlerinden olan Sivas, önceki isimleriyle Sebastea, Sebasteia veya Samassia olarak da bilinmektedir. Farklı ve dikkat çeken yönlere sahip olan ilin Doğu Karadeniz sınırında olan yerleşim alanları da bulunmaktadır. Her yönüyle ilgi çeken ve farklı bir mimariye sahiplik eden antik kent, M.Ö. 17. Yüzyıllarda, Hitit krallığının hükümranlığı altında kalmıştır. Tarih kaynaklarında yer alan bilgilere göre o dönemlerde şehrin güney kemsi,  Geç Hitit devletleri döneminde Tilgarimmu adı ile anıldığı söylenmektedir. Tarih kaynaklarında şehir hakkında söylenen çok fazlasıyla bilgi yer almaktadır. Tüm bunları burada anlatmamız mümkün değildir. Ancak Sivas tarihi yerlerini incelediğinizde, tarih kitaplarında yazan bilgilerin gerçeğe dayalı olduğunu daha net anlayacaksınız.

Sivas tarihi ve turistik yerleri:

Camii, türbe, külliye, kale, çeşme, köprü ve daha tarihi miras adına aklınıza gelebilecek tüm yapıtlara sahip olan Sivas ilini gezdiğinizde çok değişik duygulara kapılacağınızı söylemek istiyoruz. Osmanlı döneminde kalan yapıtlar, Selçuklar döneminde kalan mekanlar ve daha önceki medeniyetlere ait kalıntılarla dolu olan Sivas’ta en çok dikkatleri üzerine çeken bazı yerler şunlardır; Ulu camii, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Ulu camii ahşap minderi, Şifaiye Medresesi, Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, İnönü Konağı, Akaylar Konağı, Osmanağa konağı.

Sivas yöresel yemekleri:

Farklı bir mimari, eski tarihlere dayalı yönleri ve farklı konsepti ile cezp ettiren güzelliklere sahip olan Sivas’ın bir de kendine has lezzetleri vardır. Halk arasında en yaygın olan yöresel yemeklerini, Sivas otelleri ve restoranlarından tadabilirsiniz. Ziyaretlerinizde mutlaka tatlarına bakmanızı önerdiğimiz Sivas yöresel yemeklerinden bazıları şunlardır; Peskutan Çorbası, tıpış köfte, Sivas köftesi, bulgur aşı, ekmek aşı, madımak, salatalık kurutması, Sivas kömbesi, Sivas kebabı, pastırmalı Sivas kebabı.

Güzel yönleri, gezilmesi gereken yerleri ve turizm açısından önemli bir konuma sahip olan Sivas, gezilmesi gereken ülkemiz güzelliklerini bir arada toplayan bir şehirdir. Otel cenneti sitemizde sizlere sunduğumuz imkânlardan yararlanarak Sivas otelleri bölümünden rezervasyon indirimlerini yakalayabilirsiniz.