Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Yozgat Nerede Kalınır? - Yozgat İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Yozgat Nerede Kalınır? - Yozgat İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Yozgat Nerede Kalınır? - Yozgat İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

İç Anadolu sınırlarında yer alan illerimizden bizi olan Yozgat, farklı bir mimariye sahip olan bir şehirdir. Tarih olarak uzun bir geçmişe sahip olan şehir, imparatorluk ve krallıklar bakımından da zengin uygarlıklara ev sahipliği yapan şehirlerimizden biridir. Milattan öncesi tarihlere kadar uzanan bir geçmişe sahip olması, imparatorlukların üzerinde oldukça fazlasıyla durması ve belli dönemlerde farklı devletler tarafından yönetilmesi, günümüze kadar uzanan tarihi alanlara sahip olmasındaki en büyük nedenleri oluşturmaktadır. Yozgat’ın kısa olarak tarihi geçmişine göz attığımızda; Frigler, Kimmerler, Lidya Krallığı ve Persler, Makedonyalılar, Kapadokia krallığı, Ket ve Galatlar’ın Milattan önceki zamanlarda, belli dönemler arasında şehre hakim oldukları görülmektedir. Yine Milattan sonraki yıllarda da farklı uygarlık ve krallıkların egemenliği altına girdiğine dair çeşitli bilgilerin yer aldığı tarih kitaplarında; Roma, Sasaniler ve Osmanlı devletinin egemenliği altına girdiği yazılmaktadır. Bu nedenle şehirde tarihi anlamda farklı mekanlar ve günümüz turizmi açısından önemli yerlere rastlamak mümkündür.

Yozgat tarihi ve turistik yerleri:

Geçmiş zamanların ev sahipliğini yapan ve uygarlıklar bakımından zengin bir uygarlık çeşitliliğine ev sahipliği yapan şehirde, tarihi ve turistik yerler bakımından incelenmesi gereken pek çok mekan bulunmaktadır. Bunların en başında gelen bazı mekanlar şunlardır; Behramşah(Muşali)kalesi, Büyüknefes (Tavium), Çeşka Yeraltı Şehri, Alişar Höyüğü, Çadır Höyük, Mercimek Tepe, Çapanoğlu Camii, Saat Kulesi, Başçavuş Camii, Kayyumzade Demirci Ali Efendi Camii.

Yozgat yöresel yemekleri:

Güzel mekanlara, farklı bir doğaya ve değişik bir kültüre sahip olan Yozgat, damaklarda tat bırakacak yöresel yemekler bakımından da incelenmeye değer bir şehirdir. Yozgat gezilerinizde mutlaka değerlendirmeniz gereken bazı yemekler şunlardır; Desti kebabı, Bulama Çorbası, Yozgat Böreği, Pastırmalı Yozgat böreği, Harise, Helle, Gebol, Yoğurtlu Madilimak, İncir uyutması, İçli Bulgur Pilavı.

Ayrı bir güzellik, farklı bir mimari ve kendine has kültürüyle dikkat çeken şehirlerimizden biri olan Yozgat, gezi günlerinizin daha keyifli geçmesini sağlayacak illerimizden biridir. Otel cenneti farkıyla sizlere sunduğumuz imkanlardan yararlanarak tatil günlerinizi daha keyifli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Yozgat otelleri bölümünden otel rezervasyonunu en uygun fiyatlardan gerçekleştirebilirsiniz.