Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Bursa Otelleri - Otel Fiyatları | Otelcenneti.com

Bursa Otelleri - Otel Fiyatları | Otelcenneti.com

Bursa Otelleri - Otel Fiyatları | Otelcenneti.com

Gerçek bir Osmanlı tarihini görmek için gidilmesi gereken en güzel yerlerden biri de Bursa ilimizdir. Bir dönem Osmanlı devletine başkentlik yapmasından dolayı çok sayıda tarihi mekanlar yer almaktadır. Padişahların türbeleri, yaptırdıkları camiler, kütüphaneler ve diğer alanlar, günümüze kadar ayakta durmayı başarmıştır. 1326 yılında Osmanlıların Bizanslılardan aldığı Bursa, İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra gelen Türkiye’nin en büyük illerindendir. Konumu, doğallığı, yeşili ve yaşamıyla kendine hayran bırakan Bursa, görülmeden geçilmeyecek değerlerimizden biridir. Osmanlı padişahlarının çok önem verdiği şehrin kendine ait kaplıcaları ve hamamları da dillere destan güzellikleriyle günümüze kadar gelmektedir. Uludağ kayak merkezi ise anlatılmakla bitmeyecek güzelliklere sahiptir. Dilerseniz kısaca Bursa’nın tarihine göz atalım.

Bursa Tarihi:

Medeniyet ve uygarlıkların beşiği Bursa’nın tarihi yapılan arkeolojik kazı çalışmalarından sonra 7,000 yılın üzerinde olduğu anlaşılmıştır. MÖ. 3. yüzyılda Bithynialılar ve Prusiaslılar tarafından kurulan kentin ilk adı “Prusa” adı verilmiştir. “Bitinya” olarak da tarih kitaplarına kayıtlı olan ilin ilk yerleşim bölgesi İznik olarak bilinmektedir. Taş devrine uzanan tarihine dair kanıtlara da yer verilen kaynakları incelediğimizde, Ilıpınar, 750 m. kadar doğusundaki Hacılartepe Höyüğü, Tepecik Höyüğü, Körüstan, Üyücek Tepe, Höyücek ve Karadin höyükleri tarihin derin izlerine sahip olduğunu görüyoruz. Farklı bir mimariye sahip olan Bursa, imparatorluklar bakımından da en çok egemenlik eli değiştiren illerimizden biridir.

Bursa gezilecek yerler:

Bursa’ya ayak bastığınız andan itibaren, tatil sürenizi uzatmanız gerektiğini anlayacaksınız. Çok sayıda görülmezi ve gezilmesi gereken yerlere sahip olan ilin, tarihi mekanları zaten saymakla bitmeyecek kadar çok fazladır. Bununla birlikte kayak merkezi ve güzellik abidesi diğer yerlerini de hesaba kattığınızda, çok uzun bir tatil yapmanız gerektiğini anlayacaksınız. Ancak Bursa’da gezilecek yerler arasında kendini en çok gösteren bazı yerler şunlardır; Bursa Ulu camii, Muradiye camii, Yeşil camii ve külliyesi, Emir Sultan camii, Bursa kalesi, Bursa saat kulesi, Irgandı köprüsü, Osmanlı evi müzesi, tophane, Ördekli Hamamı Kültür Merkezi, Seyit Usul Kültür Merkezi. Daha bunlar dışında çok sayıda gezilecek yerlere sahip olan Bursa, ülkemizin manevi değerleri açısından da en önemli şehirlerinden biridir.

Bursa Yöresel Yemekleri:

Bursa ilimizi gezerken, kendine has lezzetlerinin tadına bakmadan da geçmemenizi öneriyoruz. Ciddi anlamda farklı lezzetlere sahip olan Bursa’da en çok dikkat çeken ve bilinen yemekler şunlardır; Muradiye çorbası, Bursa kebabı, Uludağ pilavı, Etli erik, ayva galası, İnegöl köfte, kaba köfte, Kestane şekeri ve ünlü şeftalisi.

Güzel bir gezi turu, ayrıcalıklı konaklama hizmetlerine sahip olmak için Bursa otelleri bölümünden kesenize en uygun oteli seçerek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Mükemmel bir şekilde geçireceğiniz günlerinizde sizlere yardımcı olan sitemiz ile daha keyifli seyahat etme ve konaklama ayrıcalıklarını değerlendirebilirsiniz.