Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Kırklareli Nerede Kalınır? - Kırklareli İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Kırklareli Nerede Kalınır? - Kırklareli İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Kırklareli Nerede Kalınır? - Kırklareli İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Her adımda bir tarihi esere denk gelinebilen şehirlerimizden biri olan Kırıkkale, destan ve tarih kitaplarında da kendinden söz ettiren illerimizden biridir. Evliya Çelebi’nin “Seyahatname” adlı kitabında da övgüyle bahsettiği şehir, İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Daha önceleri Ankara’ya bağlı bir ilçe iken 1989 yılında Turgut Özal döneminde il statüsüne giren bir ilimiz olmuştur. Uygarlıklar ve medeniyetler bakımından da eski yapılara sahip olan şehir; kara ve hava ulaşımı açısından oldukça kolay ve rahat olan illerimizden biridir. Eşsiz bir mimari, kendine has yönleri ve farklı kültürüyle dikkat çeken Kırıkkale, daha önceleri “Kırıkkal” ismi ile de anılan bir şehirdir. 15 ve 16. Yüzyılları arasında bazı Türk aşiretleri ve oymakları tarafından Ankara yakınlarında bulunan Kırıkkal bölgesine gelerek yerleştikleri ve ilk yerleşim alanı olarak o tarihlerde kullanılmaya başlandığına dair kaynaklar, tarih kitaplarında yer almaktadır. Bunların haricinde de yine Milattan öncesi yıllara dair kalıntıların bulunduğu arkeolojik kazı çalışmalarından anlaşıldığına göre; Türklerden önce de bir yaşam şehri olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Kırıkkale tarihi ve turistik yerleri:

Zengin bir tarihe sahip olan Kırıkkale, tarihi mekanlar bakımından en zengin illerimizden biridir. Her adım başında tarihin izlerini taşıyan bir cami, medrese, çeşme, türbe ve köprü gibi yapıtları görmek mümkündür. İş seyahatinizde ya da tatil günlerinizde eğe bu ili seçmiş iseniz, mutlaka görmeniz gereken bazı yerlerini bilmeniz gerekiyor. Kırıkkale’de tarihi yerler denince ilk akla gelen mekanlar şunlardır; Kale, Çarşı camii, Hasandede camii, Balışeyh camii, Küçük Şamil camii.

Kırıkkale yöresel yemekleri:

Güzel ilimizin kendine ait güzel de lezzetleri bulunmaktadır. Gezinizde tadına bakmadan geçmemeniz gereken bazı yemeklerinden söz edecek olursan şunları sıralamamız mümkündür;  Toyga çorbası, sütlü, su böreği, keskin tavası, çalma, Kırıkkale mantısı, madımak, ekmek aşı, Sızgıt.

En güzel yönlerini keşfetmek, rahat bir gezi düzenlemek ve daha fazlasına ulaşmak için Otel cenneti sitemizde sizlere sunduğumuz Kırıkkale otelleri fiyatlarını inceleyerek tatilinizi uygun fiyatlardan yapma şansını elde edebilirsiniz. Ayrı bir güzellik, farklı bir tasarım ve tarih adına incelenmesi gereken yerleri ile hayalinizdeki gibi bir tatil yapacaksınız.