Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Kocaeli Otelleri | Otelcenneti.com

Kocaeli Otelleri | Otelcenneti.com

Kocaeli Otelleri | Otelcenneti.com

Marmara bölgesinin en güzel ve denizlerle çevrili olan şehirlerinden biri de Kocaeli’dir. Kocaeli, Sakarya, İstanbul ikilisinin arasında kalan bir yanında Karadeniz güzelliklerini sunan illerimizdendir. Güzel yönleri, değerlendirilmesi gereken tarihi yerleri, tadılması gereken yöresel yemekleri ve daha aklınıza gelebilecek birçok güzelliği bir arada barındıran şehir, medeniyetlere ve uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir ilimizdir. Tarihi hakkında yaptığımız araştırmalara göre şehir; M.Ö. 3000 yıllarından itibaren yaşam alanı olarak kullanılmaya başlanan bir şehirdir. Bu dönemlerde Frigler’in elinde tuttuğu bir şehir olarak bilinen Kocaeli’ne daha sonra Yunanistan’ın Megera şehrinden göç eden bir kafile şehre yerleşmiştir. Bu günkü adıyla Başiskele mevkiinde, Astakoz adını verdikleri bir yerleşim merkezi kurduklarına dair bilgiler, tarih kitaplarında yer almaktadır. Farklı grup, kabile ve medeniyetlere ev sahipliği yapan şehir, tüm bu etkenlerden dolayı tarihi yerler ve turistik alanlarla doludur. Seyahatinizde yolunuz bu güzel şehre düşüyorsa, birazcık zaman ayırarak bu güzellikleri incelemenizi öneriyoruz.

Kocaeli Tarihi ve Turistik Yerleri:

Zengin bir tarihe ve uzun bir geçmişe sahip olan Kocaeli, farklı bölgelerden aldığı göçlerin etkisiyle çok sayıda tarihi miraslara sahip olmuştur. Farklı yerleşim alanları, farklı amaçlarla kullanılan beldeler ya da yapıtlar, günümüzde turizm açısından en çok dikkat çeken yerler arasındadır. Bunlardan en önemli ve bilinmesi gereken Kocaeli tarihi yerleri şunlardır; Orhangâzi Câmii, Pertev Mehmet Paşa Külliyesi, İmaret camii, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Av köşkü, saat kulesi, Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü, Eski Hisar.

Kocaeli Yöresel Yemekleri:

Güzellikler abidesi Kocaeli için söylenmesi gereken çok farklı yönler vardır. Bir de tüm bu güzelliklerle birlikte, şehrin kendine has lezzetlerini de söylemeden geçmemek gerekiyor. Kocaeli yöresel yemekleri konusunda en çok bilinmesi ve tatil zamanında mutlaka değerlendirilmesi gereken bazı yemekleri şunlardır; Pişmaniye, İç pilav, yağlı ballı, Değirmendere keki, hoşmerim, keşkek, tavşan kapama, kızılcık turşusu, pancar turşusu, patlıcan turşusu, acıka pospos.

Otel cenneti sitemizde güzellikleri inceleyerek, yerinde inceleme fırsatını elde etmeniz açısından, Kocaeli otelleri bölümünden kolay bir şekilde otel rezervasyonu yaptırma imkanını elde edebilirsiniz. En güzel yönleriyle, tarihi ve şehir gezisi yapmak için doğru yerdesiniz.