Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Samsun Otelleri | Otelcenneti.com

Samsun Otelleri | Otelcenneti.com

Samsun Otelleri | Otelcenneti.com

Karadeniz gezilerinizde uğramanız gereken yerlerden biri de samsun ilimizdir. Tarih, yöresel değişimler, gezilecek alanlar, yeşillik ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olan ilin kendine has detaylarını da incelediğinizde gezinizin daha güzel geçeceğini görebilirsiniz. Samsun, tarihin en derin sayfalarında bile adından söz ettiren illerimizden biridir. Tarih kaynaklarını incelediğinizde bu detayları çok rahatlıkla görebilirsiniz. M.Ö. 6000 yıllarına dayanan bir tarihi geçmişe sahip olan Samsun, yapılan inceleme ve tarihi dayanaklara göre ilk yerleşim bölgesi olarak MÖ 5000-3500 yılları arasında ilk olarak Kaşkalar tarafından kullanılmaya başlamıştır. MÖ 1182 ile MÖ 546 yılları arasında Hititlerin egemenliği altında kalan il, belli dönemler arasında, Pers, Bizans, Roma imparatorluğu egemenliği altında kalmıştır.

Danışmendiler Beyliği tarafından kuşatılarak fethedilmek istenen Samsun, bu fetihte başarılı olamayınca, şehrin hemen yanında “Müslüman Samsun” adında bir şehir kurulmuştur. Osmanlı devleti dönemlerinde,iki şehir de Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Bu nedenle şehirde çok farklı tarihi alanlara rastlamak mümkündür.

Samsun tarihi ve turistik yerleri:

Görülmeye değer güzelliklere sahip olan Samsun’un birbirinden ilgi çeken tarihi mekanları bulunmaktadır. Zamanınız varsa veya bir tatil için şehri seçmiş iseniz bunları mutlaka incelemenizi ve gezmenizi öneriyoruz. Özellikle bilinen tarihi yerlerinden bazıları şunlardır; Dündartepe (Öksürüktepe) Ören Yeri, Tekkeköy Ören Yeri, İkiztepe Ören Yeri, Bafra Asarkale ve Kaya Mezarları, Lerdüge Tümülüsleri, Büyük Cami, Yalı Camii, Kurşunlu Camii, Hacı Hatun Camii, Şeyh Seyyid Kudbettin Türbesi, Kılıçdede Türbesi, Emir Mirzabey Türbesi, Hızırbey Türbesi ve Mustafabey Türbesi.

Samsun yöresel yemekleri:

Farklılıkları, tarihi alanları ve birbirinden ilgi çeken yönlere sahip olan Samsun’da yöresel yemeklerin lezzetine bakmadan dönmenizi önermiyoruz. Kendine has lezzetleri gelen misafirlerine sunan ilde en meşhur yemeklerden bazıları şunlardır; Haluçka, kıvırtma, samsun pidesi, mısır çorbası, patates çorbası, bakla dolması, canik, kaz but çekmesi, turşu kavurması, fındıklı baklava.

Ayrı bir güzellik, farklı bir doğa ve yaşama dair aranan tüm güzelliklere sahip olan Samsun gezileriniz için Samsun otelleri bölümünden otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Karadeniz güzelliklerini yerinde yaşamanın ayrıcalıklarını Otel cenneti farkıyla sizlere sunmaya devam edeceğiz.