Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Çorum Otelleri | Otelcenneti.com

Çorum Otelleri | Otelcenneti.com

Çorum Otelleri | Otelcenneti.com

12,820 km2’lik bir alan üzerine kurulu olan Çorum, geçmiş tarihlerin izlerini üzerine taşıyan ve Hititlerin başkenti Hattuşaş’ın sınırlarında bulunduğu illerimizden biridir. UNESCO kayıtlı Hattuşaş ve diğer tarihi mekânları gezilmeye değer yerleri arasındadır. Milattan öncesi yılların ve farklı uygarlıkların izlerini taşıyan Çorum, yakın dönem tarihlerinde de kendinden en çok söz ettiren illerimizden biridir. Yöresel yemekleri, meşhur leblebisi ve görülmeye değer alanlarıyla turizm dünyasının önemli isimlerinden olan Çorum hakkında söylenmesi gereken çok şey vardır.

Çorum Tarihi:

 M.Ö 300’lü yıllara kadar uzanan tarihi ile ayakta duran Çorum, ilk zamanlarda da yerleşim alanı olarak kullanılan bir yerdir. Hititler açısından önemli olan Çorum, yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, Kalkolitik Devir ile İlk Tunç Devri tarihlerine kadar uzanan bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmıştır. Hitit Krallığı, Bizans imparatorluğu derken, Cumhuriyet tarihine kadar gelen Çorum, bu dönemde de yine ön planda olan illerimizden biridir.

Çorum Tarihi yerleri:

Uzun bir geçmişe, farklı uygarlıklara ve medeniyetlere tanıklık eden Çorum, gezilmesi ve görülmesi gereken birçok yeri bulunmaktadır. Tarihi yerleri bakımından oldukça zengin olan bir ili yazıyla anlatmak elbette yeterli olmayacaktır. Ancak en belirgin tarihi mekânlarını söylemek gerekirse, tarihi yapılar, çarşılar, hamamlar, müzeler ve Kybele kabartması, gezilmesi ve incelenmesi gereken en güzel yerleri arasındadır.

Çorum Yöresel Yemekleri:

Şehri biraz daha yakından tanımak için yöresel yemekleri hakkında da fikir sahibi olmanız gerekiyor. Çorum otelleri, gelen misafirlerine şehirlerini daha iyi tanıtmak ve gezilerinden memnun kalmaları için Çorum yöresel yemekleri konusunda elbette yardımcı olmaktadırlar. Ancak gitmeden önce en çok bilinen ve mutlaka lezzetlerinin tadına bakmanız gereken yemekleri hakkında bir şeyler söylemek gerekiyorsa; Çorum köftesi, Hasıda, Çorum mantısı, gül burma, tel tel, ortalık, keşkek en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Bunun haricinde tatlı çeşitlerine de sahip olan Çorum, gezinizin çok daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

Çorum otelleri hakkında sizlere yardımcı olduğumuz sitemizde, uygun fiyata rezervasyon yaptırma imkanlarına sahip olabilir, dilediğiniz zaman yöresel bir gezi, tarihi mirasları içerisinde gezinti yapma şansını yakalayabilirsiniz.