Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Amasya Nerede Kalınır? - Amasya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Amasya Nerede Kalınır? - Amasya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Amasya Nerede Kalınır? - Amasya İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Dünya üzerinde yer alan bazı bölge ve şehirler, diğer yerlere göre daha çok dikkat çeker. Mesela eski bir uygarlığa sahiplik eden bir şehir ile modern çağlarda inşa edilen bir şehir arasında çok fark vardır. İnsanlar da genellikle geçmişi uzun tarihlere dayanan şehirleri görmeyi daha çok arzularlar. Bu anlamda, ülkemizde de birbirinden farklı tarihlere sahiplik yapan şehirlerimizin varlığından söz etmek gerekiyor. Orta Karadeniz bölgesinin bir kısmını içine alan, Yeşil ırmak kıyılarında yer alan Amasya da bahsettiğimiz özelliklere sahip olan bir ildir. Milattan önce 2 ve 3. Yüzyıllara dayanan bir geçmişe sahip olması, o dönemlerden bu zamana kalan yapıtların, tarihi mekânların, manastır ve kiliselerin bulunması, turizm açısından ili en cazip kılan özelliklerindendir. 324.268 nüfusa sahip olan il, medeniyetlerin beşiği olarak da bilinmektedir. Tokat, Çorum, Samsun ve Yozgat illerine sınır olan Amasya, görülmesi gereken çok farklı yönleriyle dikkatleri üzerine çeken illerimizden biridir.

Amasya tarihi:

Tarih bakımından en geçmiş tarihlere tanıklık yapan Türkiye şehirlerinden biri de Amasya’dır. 7,000 yılın üzerinde geçmişi olan bazı antik yapıtları incelediğinizde bunu çok daha rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Yeşilırmak vadisi, Harşena dağı eteğinde kurulan Amasya, tarihi bakımdan olduğu kadar, edebiyat, kültür, şiir gibi alanlarda da çok büyük üstatların konuk olduğu yerlerden biridir.

Amasya’nın tarihi yerleri:

Tarihi yerler bakımından oldukça zengin olan Amasya, turizm dünyasının en çok dikkatlerini üzerine çeken illerimizden biridir. Amasya kalesi, Elerin sırtı, Kral Kaya Mezarlıkları gibi önemli ayrıcalıklara sahip olan il, nehir merkezli yapısı ile örneklerine az rastlanılır yerlerden biridir. Bu da haliyle tatilcilerin özellikle görmek istemelerine neden oluyor. Amasya otelleri, yılın 12 ayı yerli ve yabancı turistleri ağırlayarak şehrin güzelliklerini görmeleri konusunda yardımcı olmaktadırlar. Şehir turları, doğa yürüyüşü, Kızılırmak gezileri gibi farklı aktiviteler gerçekleştiren oteller, yoğun tempoyu elden bırakmadan yılın 365 günü çalışmaktadırlar. Zaten bunca güzelliğe sahip olan bir şehrin de bundan eksik kalınması beklenemez.

Yeşili, doğası ve vadileriyle meşhur olan Amasya ilinde yetişen elmalar, günümüzde tüm dünya üzerinde bilinen en lezzetli tatlardan biridir. Bu nedenle Amasya ziyaretlerinizde bu lezzeti tatmadan geri dönememenizi tavsiye ediyoruz. Cazip gelen diğer yönleriyle de ön plana çıkan şehir, Borabay gölü ile de doğal bir manzaraya sahiplik etmektedir. Kısaca görmeniz gereken çok farklı güzelliklere ev sahipliği yapan ile doğru yapacağınız seyahatlerinizde, farklı güzelliklere tanıklık edeceksiniz.

Amasya yöresel yemekleri:

Farklı medeniyet ve kültürlere sahiplik ettiğini söylediğimiz Amasya, yemek lezzetleriyle de incelenmesi gereken illerden biridir. Amasya otelleri konusunda tercih yaparken bu ayrıntıya dikkat etmeniz, kültürü ve yemekleri hakkında daha net bilgilere ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Bilinen bazı yemekleri; kullar paçası, yumurtalı pirpirim, Amasya çöreği, kesme ev makarnası, dolma içi, borani, patlıcan çullaması, gömlek kadayıfı gibi lezzetlerdir. Tüm bunları yeme şansınız olmasa da mutlaka tavsiyelere uyarak güzel şehrin güzel lezzetlerinden bazılarını tatmanızı öneriyoruz.