Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Bitlis Nerede Kalınır? - Bitlis İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Bitlis Nerede Kalınır? - Bitlis İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Bitlis Nerede Kalınır? - Bitlis İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Milattan öncesi yıllara dayanan geçmişi ile Doğu ile Akdeniz sınırları arasına sıkışan Bitlis, farklı bir görünümü, farklı güzellikleriyle dikkatleri üzerine çeken bir ilimizdir. Milattan önce 3,000-9,000 yılları arasında Neolotik çağa denk geldiği tarih kaynaklarında yer alan ilin, bu doğruluğunu kanıtlayan en büyük delili ise Süphan ve Nemrut dağları yataklarında bulunan doğal camlardır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda bu camların, kesici, yontucu ve yırtıcı aletler olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Ülkemiz değerleri arasında yer alan ve adından söz ettiren farklı yönlere sahip olan Bitlis, Van gölünün yanında kurulmuş ve 1.200’lü yıllardan kalma tarihi eserlere sahiptir.

Bitlis’in Konumu:

Konum olarak Van gölü kenarında kurulan bu şirin il, Tatvan ilçesiyle meşhur olan bir ilimizdir. Demiryolu ulaşımı ve Van gölünden feribot ulaşımına da sahip olan Bitlis, Doğu yöresinde liman olarak da değerlendirilmektedir. Güzellikleri, doğal mimarisi ve farklı yönleriyle ön plana çıkan şehir, görülmeye değer güzelliklerle dolu olan illerimizden biridir.

Bitlis tarihi yerleri:

Tarihi mekanların da fazlasıyla kendini gösterdiği illerimizden biri olan Bitlis’te tarihe tanıklık eden pek çok mekan bulunmaktadır. Bunların tüm güzellikleri ve ayrıcalıklarını değerlendirmek ve dilediğiniz gibi bir turizm tatili yapmak için Bitlis otelleri hizmetleri arasında olan şehir turları, geziler, etkinlikler ve aktiviteleri değerlendirebilirsiniz. Önemli ölçüde ön plana çıkan bazı meşhur yerleri şunlardır; Ahlat, Bitlis kalesi, Tatvan Kalesi, Ahlat sahil Kalesi, Adilcevaz sahil kalesi, Ulu cami, gökmeydan camii gibi yerlerdir. Bunların haricinde yine görülmeye değer çok farklı tarihi mekanlara sahip olan Bitlis’in 5 minaresi de dünyaca ünlü harikalardan biridir.

Bitlis Gezilecek Yerleri:

Bir şehri daha yakından tanımak için meşhur olan yerlerini gezmek gerekir. Çünkü şehri en iyi anlayan yerler buralardır. Gerek eğlence adına ya da zaman geçirme adına mekanları, gerek tarihi bakımdan çok eski zamanlara dayanan yerleriyle ön plana çıkan Bitlis ilimizin de gezilecek çok sayıda yerleri vardır. Bunların en başında gelenler;  İslahiye medresesi, Kureyşi camii, Sultaniye camii, Emir Bayındır Camii, tarihi Hizan camii, Şeyh Hasan camii gibi yerlerdir. Tabi tüm bunlar dışında kalan yerleri de Bitlis otelleri ayrıcalıklarıyla görme şansına sahip olabilirsiniz.

Bitlis Yöresel Yemekleri:

Gezinizin daha renkli ve güzel geçmesini sağlayacak en büyük ayrıntı, Bitlis yöresel yemekleri konusunda saklıdır. Kendine has lezzetlere sahip olan il, farklı tatlarıyla damak zevkinize yeni lezzetler sunmaktadır. Ciğer tablaması, Gari otlu içli köfte, has dolması, ıspanaklı köfte, teter, çorti aşı,  salatalık dolması gibi lezzetleri değerlendirerek en güzel şekilde tatilinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Gezilip görülmesi, incelenip değerlendirilmesi gereken çok farklı ayrıcalıkların yer aldığı Bitlis’te zamanınızı oldukça güzel geçirmenize yarayacak çok farklı ayrıntıları görmek için Otel cenneti sitemizden otel rezervasyonu yaptırmanızı öneriyoruz.