Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Siirt Nerede Kalınır? - Siirt İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Siirt Nerede Kalınır? - Siirt İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Cilalı Taş, Bakır, Tunç ve Hellenistik, Roma, Bizans ve İslam dönemlerine ait kalıntıların yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıktığı Siirt, konum olarak Mezopotamya bölgesinde yer almaktadır. Güneydoğu’nun sıcak illeri arasında yer alan il, cumhuriyet döneminde il statüsü kazanmış yerleşim yerlerinden biridir. Kendine göre gelenek ve göreneklerin yer aldığı Siirt, farklı bir konsepte sahiptir. Özellikle halk arasındaki kültürleri, kendilerine has yemekleri, tarihi yerleri ve diğer yönleriyle dikkat çeken il, Hakkâri, Mardin, Batman illerine komşudur. İş seyahatinizin ya da Güneydoğu tatilinizin bu şehre düştüğü zamanlarınızda biraz vakit ayırarak şehrin tarihi yerlerini gezmenizi öneririz. Sıcak iklime sahip olan şehirde, eski medeniyet ve uygarlıklardan kalma çok sayıda tarihi eser ve mekân bulunmaktadır. Antik çağlardan bu yana ayakta kalmayı başaran bu yapıtları incelemek tatil günlerinizi değerlendirmek adına iyi gelecektir.

Siirt tarihi ve turistik yerleri:

Tarih kitaplarında geçmiş tarihine dair çok detaylı bilgiler yer almasa da, incelediğinizde ne kadar geçmiş bir uzantıya sahip olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Güneydoğu açısından önemli olan ilde en çok bilinen ve özellikle de Avrupa’dan gelen turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinden bazıları şunlardır; Erzen Ören Yeri, Derzin kalesi, İnce kaya (Kormas) Kalesi, İrun kalesi, Cumhuriyet camii, Ulu camii, Veysel Karani Hz. Türbesi, İsmail Fakirullah Türbesi, Şeyh Muhammed El Hazin Türbesi.

Siirt yöresel yemekleri:

Sıcak iklime ve sıcak insanlara sahip olan Siirt ilinde yapacağınız gezilerde, yöresel yemekleri konusunda da bilgi sahibi olmanız, yöreyi daha iyi tanımanız açısından en iyi olacaktır. Siirt’in en çok bilinen ve kendinden söz ettiren bazı yöresel yemekleri şunlardır; zerefet, Siirt salatası, gebole, itruke, tabtab, pırtıke, pirinçli pırtıke çorbası, kitel, bumbar.

Tüm bunlardan daha fazlasını yerinde görme imkanlarını sizlere sunduğumuz Otel cenneti sitemizden Siirt otelleri bölümünden otel rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Güzel bir tatil, farklı bir iklim ve daha fazlası için tercihleriniz arasına almanızı öneriyoruz.