Tatiliniz Cennet Olsun!
Hemen üye olun, tatilinize renk katın.

Bingöl Nerede Kalınır? - Bingöl İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Bingöl Nerede Kalınır? - Bingöl İçin Otel Tavsiyeleri | Otelcenneti.com

Doğunun en güzel yerlerinden biri diyebileceğimiz şehirlerden biri de Bingöl’dür. Yaylaları, ovaları, dağları, yeşili ve doğal güzellikleriyle cezp ettiren çok farklı detaylara sahip olan Bingöl, gezi günlerinizde mutlaka değerlendirmeniz gereken yerler arasındadır. Muş ile Erzurum arasında yer alan Bingöl dağlarından ismini alan şehir, 1944 yıllarına kadar “Çapakçur” ismi ile bilinmektedir. Gezilmesi gereken ayrı güzelliklere sahip mekanlara sahip olan Bingöl, tarihi bakımdan da eskilere dayanana bir geçmişe sahiptir. 1927 yılına kadar, Çolik (Çapakçur) vilayet olan Genç’e bağlıydı. 4 ocak 1936 tarihinde Bingöl şehir olmuş ve Genç de Bingöl’e bağlı bir ilçe olmuştur.

Bingöl Tarihi yerleri:

Tarihin derin dokularına sahip olan ve medeniyetlere beşiklik eden Bingöl, tarihi mekanlarıyla dikkat çeken bir şehrimizdir. Tarihi kalıntıların yer aldığı şehirde, mekan olarak ziyaret edebileceğiniz çok farklı yerler bulunmaktadır. Her bir yerinin kendine has güzelliklerde olması, farklı bir konsept ve doğal güzelliğe sahip olması, gezilerinizin daha şık geçmesini sağlayacaktır. Mutlaka görmeniz gereken bazı yerlerinden söz etmek gerekirse; Kral kızı kalesi, Kığı Kalesi, Yüzen ada, Kös Kaplıcaları, Kayak evi gibi mekânları görülmeye değer güzelliklere sahip olan yerleri arasındadır. Bunun haricinde de yine tarihi değer bakımından oldukça iyi olan Bingöl, Doğu bölgesinin en cazip illerinden biridir.

Bingöl Gezilecek yerler:

Aslında tarihi bakımdan zengin olan bir şehirde gezilecek yerler de çok fazlasıyla mevcuttur. Ancak ön bilgi olması açısından sizlere sitemizden bilgileri vermeye çalışacağız. Bingöl gezilecek yerler konusunda oldukça kapsamlı ve geniş bir detaya sahip olan illerimizden biridir. Başlıca gezilecek yerlerinden bazıları şunlardır; Yolçatı kayak merkezi, Kığı Çiçektepe Köyü Mağarası, Zağ Mağarası, Kalkanlı Köyü Mağarası, Kubik Mağarası, Sentairus Mağarası, Kral Kızı Kalesi ve güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz harika Bingöl dağlarını mutlaka gezmenizi öneriyoruz. Farklı bir konsept ve güzelliğe sahip olan ilde geçireceğiniz günlerde Bingöl otelleri tarafından düzenlenen şehir turları etkinliklerine katılarak daha güzel zaman geçirebilirsiniz. En güzel yerleri hakkında rehberlik hizmeti veren konaklama mekânlarıyla güzellikleri bir arada yaşama şansına sahip olacaksınız.

Bingöl Yöresel Yemekleri:

Şehri gezdikten sonra otele ya da restoranlarında konakladığınızda Bingöl yöresel yemeklerinin lezzetine bakmadan tatilinizi tamamlamayın. Benzerine az rastlanır lezzetlerin yer aldığı şehirde, kendine has damak tatlarına hayran kalacaksınız. Keledoş, Sorina Pel, Ayran aşı, Şilki, Gömme, mastuva, fırınlanmış patlıcan menemen, Xıllikte güveç gibi lezzetlerin tadına doyamayacaksınız. Bunun yanında dut pekmezi de meşhur olan ilin farklı lezzetleri ve tatlıları da tatil günlerinizde tatilinizi tatlandıracak detaylardandır.

En güzel şekilde zamanınızı değerlendirebileceğiniz farklı konsepte sahip olan Bingöl hakkında öğrenmek istediklerinizi Bingöl otelleri, fiyatları ve konumları hakkında bilgi verdiğimiz sitemizden rezervasyon yaptırarak yerinde inceleme şansını elde edebilirsiniz.